Het is zomer! Hopelijk staat deze periode ook voor jou in het teken van iets meer rust op de werkvloer en een legere inbox. Zin in een beetje verdieping? Of heb je behoefte aan wat inspiratie om het nieuwe werkjaar goed mee op te starten? Ook dit jaar voorzien we je graag weer met tips en hebben we een gevarieerde lijst met boeken, podcasts en documentaires voor je samengesteld.
Lezen:
Op de bank, op je campingstoel, op je strandlaken, in je hotelbed: een boek lezen kan altijd. Duik in onze leestips voor inspirerende zomerdagen en verbreed je horizon!
- The Common Good Economy (Mariana Mazzucato). Als er nieuw werk is van Mariana Mazzucato springen wij bij Copper8 altijd een gat in de lucht. Deze internationale ster-econoom schrijft al jaren over achterhaalde economische concepten die onze economie vandaag de dag nog steeds vormgeven. In haar nieuwe boek pleit Mazzucato voor een ‘common good’ economie, waarbij samenwerking, leren, transparantie en het eerlijk delen van de uitkomsten de basis zijn. Deze collaboratieve manier van onze economie inrichten sluit heel erg aan hoe wij ook willen samenwerken. Hoe kunnen samen aan de maatschappelijke opgaves werken die ons allemaal raken. Waarbij het proces ‘hoe’ we producten en diensten leveren net zo belangrijk is als de uitkomst (het product of de dienst). De ‘common good’ economie wordt vanuit verschillende thema’s beargumenteerd waarbij er veel praktische voorbeelden en inzichten worden gedeeld.
- De Fijne Stad (Vincent Luyendijk) geeft een nieuw perspectief op stedenbouw. Vincent laat zien hoe steden écht fijne plekken kunnen zijn voor mensen die er wonen. En er liggen verrassend veel win-wins met grote maatschappelijke opgaven, zoals omgang met extreme hitte en CO2-reductie in mobiliteit. Met de Bereikbare stad, de Actieve stad, de Natuurlijke stad, de Klimaatbestendige stad en de Geleefde stad biedt het boek vijf verschillende perspectieven op stedenbouw voor de toekomst. De cijfers, verhalen en voorbeelden laten zien hoe het anders kan.
- De Machtscode – hoe de onzichtbare belangenstrijd achter AI onze democratie bedreigt (Marietje Schaake). Copper8 zou Copper8 niet zijn als we niet een mening hebben op wat er zich allemaal afspeelt achter de schermen van onze favoriete AI-tools. In dit geval over de sociale impact van AI. Wat staat er op het spel als we de AI techreuzen gewoon hun gang laten gaan? Welke impact heeft dit op onze vrijheid, privacy en democratische principes? Marietje Schaake (oud-D66 Europarlementariër) verwoord onze mening feilloos: laten we niet teveel controle weggeven aan de techreuzen, en de macht deels zelf in handen houden. Hoe dan? Daar geeft ze duidelijke tips voor.
- Groene supermacht: Hoe Europa de wereld kan verduurzamen (Diederik Samsom). Dit boek biedt een inkijkje in de totstandkoming van de Europese Green Deal en de rol die Europa kan spelen als aanjager van mondiale verduurzaming. Hij laat zien dat systeemverandering niet alleen gaat over technologie, maar juist over beleid, samenwerking en doorzettingsvermogen. Samsom laat zien dat de omslag naar duurzame energie al begonnen is en inmiddels onomkeerbaar is. Niet alleen omdat mensen massaal hun gedrag veranderen maar ook omdat technologie in een versnelling is geraakt. Dit is volgens Samsom het resultaat van jarenlang consistent beleid, investeringen in netwerken en het koppelen van landen binnen één Europees elektriciteitssysteem. Voor eenieder die geïnteresseerd is in een blik in de Brusselse keuken en over wat er de komende decennia op Europa, bedrijven en burgers gaat afkomen, is dit boek geschikt. Dit boek helpt je om beter te begrijpen waar de knoppen zitten om impact te maken.
- More and More and More – An All-Consuming History of Energy (Jean-Baptiste Fressoz) In More and More and More laat Fressoz zien dat er misschien wel een energietransitie plaatsvindt waarin we nieuwe, schonere bronnen toevoegen, maar niet één waarin vervuilende energie vanzelf wordt vervangen. Aan de hand van historische voorbeelden toont hij hoe energiebronnen zich juist opstapelen: de opkomst van steenkool vergrootte de vraag naar hout, en ook vandaag leidt ‘schone’ energie niet automatisch tot minder fossiel gebruik. Zijn boodschap is niet dat we moeten stoppen met hernieuwbare energie, maar dat het naïef is te denken dat technologie alleen de oplossing biedt. De kernvraag is wat we met al die (groene) energie gaan doen, en of we niet fundamenteel moeten heroverwegen hoeveel energie we gebruiken en waarvoor. Een scherp boek dat soms kan schuren en je anders laat kijken naar de energietransitie én ons geloof in technologische vooruitgang.
- Limitarisme (Ingrid Robeyns). Hoogleraar Robeyns neemt je mee in waarom er een morele bovengrens moet zijn aan extreme rijkdom. Ze stelt dat extreme rijkdom onverdiend is, ongelijkheid vergroot, de democratie schaadt en daarbij slecht is voor het klimaat. Het is een met feiten doorspekt pleidooi waardoor de meeste “goed-nieuws” feitjes over armoede weer eens goed onder het vergrootglas worden gelegd. In een tijd waarin we zien dat de superrijken macht lijken te kopen is het een pijnlijk actueel betoog – maar wel een die je gelezen móet hebben.
Luisteren:
Fijn voor in de trein, tijdens een lange autorit of het in- of uitpakken van je vakantiespullen. Podcasts zijn een ideale bron van informatie en inspiratie. Juist ook als je geen leesbeest bent, of gewoon niet zo goed kunt stilzitten.
- Studio Energie: Joris Teer. In deze podcastserie over de Europese energietransitie is bij deze aflevering Joris Teer te gast. Hij gaat in de rol van de EU op het gebied van kritieke materialen. Zonder ingrijpen wordt de Chinese invloed de komende jaren alleen maar groter. Dat vraagt om serieuze inzet, maar de mogelijkheden liggen er zeker.
- Outrage + Optimism. Deze podcastserie wordt o.a. gehost door Christina Figueres (voormalig VN chef voor het klimaat). De titel zegt eigenlijk al genoeg – er is woede over de trage voortgang, maar combineert dit met een optimisme en daadkracht om het tij te keren. En: elke week is er een nieuwe aflevering!