Om de ambities op circulair bouwen in de praktijk te brengen, is meer aandacht nodig in de kwaliteitsborging. Dat is de kernboodschap van de verkenning ‘Beter sturen op circulaire prestaties in kwaliteitsborging’. Deze publicatie, opgesteld op initiatief van Copper8 en gepubliceerd door Cirkelstad, brengt scherp in beeld waar de toetsing en handhaving van de milieuprestatie (MPG) nu tekortschiet en welke stappen nodig zijn om dat te verbeteren. De verkenning is tot stand gekomen met inbreng van kwaliteitsborgers, gemeenten, bouwers, adviseurs en rekeninstrumenthouders.
Noodzaak
De MPG is bedoeld als fundament onder circulair bouwen. Toch blijkt in de praktijk van vergunningverlening dat berekeningen vaak slechts beperkt worden getoetst. De voornaamste controle is of er aan de prestatie-eis wordt voldaan. Maar of de berekening volledig en juist is en of alle bouwdelen zijn meegenomen, blijft in veel gevallen onbekend.
Daarnaast wordt de MPG vrijwel nooit geactualiseerd naar de as-built situatie. Materialen wijzigen tijdens de bouw regelmatig, maar die wijzigingen worden nauwelijks in de berekeningen verwerkt. Hierdoor ontbreken betrouwbare gebouwdossiers en is monitoring op project- én sectorniveau vrijwel onmogelijk. Met strengere eisen in aantocht en de introductie van de Europese WLC-verplichting wordt goede borging steeds belangrijker.
Wensbeeld
Het wensbeeld is dat de MPG bij oplevering gelijk is aan het daadwerkelijk gerealiseerde gebouw. Vanuit dit wensbeeld kan er beter gestuurd worden op circulaire ambities en beter gemonitord worden wat de daadwerkelijke impact van de bouw is.
Om deze nieuwe situatie te realiseren, moeten er twee grote stappen worden gezet:
- Een betere toetsing en handhaving, waarbij de MPG wordt geactualiseerd naar de as-built situatie.
- Een harmonisatie in de scope van het gebouw, waarbij de MPG-berekening voor de gehele gebouwscope wordt gemaakt.
Volgende stappen
Om deze toekomstvisie te realiseren, is input van alle partijen nodig. Dit vraagt om gezamenlijke inzet van de Rijksoverheid, bevoegd gezag, ontwerpteams, bouwende partijen en kwaliteitsborgers.
In de verkenning worden negen acties toegelicht, waaronder:
- ontwikkelen van uniforme richtlijnen voor MPG-berekeningen
- opzetten van een landelijke database voor MPG- en WLC-prestaties
- aanscherpen van risicoprofielen in de kwaliteitsborging
- versterken van deskundigheid bij gemeenten en kwaliteitsborgers
- structureel actualiseren van MPG-berekeningen tijdens en na de bouw
